Acetylocysteina jest lekiem powszechnie stosowanym w terapii różnych schorzeń układu oddechowego, związanych z zalegającym śluzem. Jego działanie polega na rozrzedzaniu gęstej wydzieliny, co ułatwia jej odkrztuszanie. W tym artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat oficjalnych wskazań do stosowania acetylocysteiny.
Wskazania do stosowania acetylocysteiny
Acetylocysteina jest wskazana jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem. To oznacza, że jest to lek stosowany głównie w leczeniu chorób dróg oddechowych, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa czy mukowiscydoza, gdzie występuje problem z nadmierną produkcją gęstej i trudnej do odkrztuszenia wydzieliny.
Ponadto acetylocysteina jest również stosowana w leczeniu zatrucia wątroby związanego z paracetamolem; jako środek o działaniu przeciwutleniającym i ochronnym na komórki wątroby.
Jak działa acetylocysteina?
Acetylocysteina działa poprzez rozkładanie wiązań disiarczkowych w gęstych, lepkich śluzach wydzielanych w drogach oddechowych, co prowadzi do ich uwodnienia i rozrzedzenia. Dzięki temu stają się one łatwiejsze do odkrztuszenia, co ułatwia oddychanie pacjentowi. Dodatkowo acetylocysteina jest prekursorem glutationu, silnego przeciwutleniacza naturalnie występującego w organizmie, co tłumaczy jej zdolność do ochrony wątroby w przypadku przedawkowania paracetamolu.
Przeciwwskazania do stosowania acetylocysteiny
Podobnie jak każdy lek, acetylocysteina również ma swoje przeciwwskazania. Nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na acetylocysteinę lub którykolwiek ze składników danej postaci leku, a także przez dzieci poniżej 3. roku życia. Ponadto powinna być stosowana z ostrożnością u pacjentów z astmą oskrzelową, ponieważ może wywołać skurcz oskrzeli.
Podsumowanie
Acetylocysteina to skuteczny lek stosowany w terapii schorzeń związanych z układem oddechowym, gdzie występuje problem z nadmierną produkcją gęstej wydzieliny. Działa poprzez rozrzedzanie tej wydzieliny, co ułatwia jej odkrztuszanie. Jednak, jak każdy lek, ma swoje przeciwwskazania i powinna być stosowana z ostrożnością. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania acetylocysteiny.
Bibliografia
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/220/characteristic
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/10661/characteristic
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/216/characteristic